BSM400S-12
- Mfr.Part #
- BSM400S-12
- Manufacturer
- Astrodyne TDI
- Description
- AC/DC CONVERTER 12V 200W
- Manufacturer :
- Astrodyne TDI
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus, UL
- Current - Output 1 :
- 16.7 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Standby Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 40°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 200W (400W Forced Air)
- Product Status :
- Active
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V